MC74ACT240DWR2
MC74ACT240DWR2 MC74ACT240DWR2 - Brand New onsemi Buffer/Driver/Transceiver
Get Quote
Buy Now
MC74ACT240DWR2
MC74ACT240DWR2 - Brand New onsemi Buffer/Driver/Transceiver
Manufacturer Part No: MC74ACT240DWR2 In Stock
Contact us
Manufactureronsemi
Product CategoryBuffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Series74ACT
PackagingTape & Reel (TR)
Package-Case20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting-TypeSurface Mount
Voltage-Supply4.5 V ~ 5.5 V
Supplier-Device-Package20-SOIC
Number-of-Elements2 Elements
Current-Output-High-Low24mA, 24mA
Logic-TypeBuffer/Line Driver, Inverting
Number-of-Bits-per-Element4
Product Details
__
• 3−State Outputs Drive Bus Lines or Buffer Memory Address Registers
• Outputs Source/Sink 24 mA
• ′ACT240 Has TTL Compatible Inputs
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay