SST29VE010-150-4C-EHE
SST29VE010-150-4C-EHE SST29VE010-150-4C-EHE - Brand New SST IC Chips
Get Quote
Buy Now
SST29VE010-150-4C-EHE
SST29VE010-150-4C-EHE - Brand New SST IC Chips
Manufacturer Part No: SST29VE010-150-4C-EHE In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerSST
Product CategoryIC Chips
PRODUCT DESCRIPTION
FEATURES:
• Single Voltage Read and Write Operations
– 4.5-5.5V for SST29EE010
– 2.7-3.6V for SST29VE010
• Superior Reliability
– Endurance: 100,000 Cycles (typical)
– Greater than 100 years Data Retention
• Low Power Consumption
– Active Current: 20 mA (typical) for 5V and 10 mA (typical) for 2.7V
– Standby Current: 10 µA (typical)
• Fast Page-Write Operation
– 128 Bytes per Page, 1024 Pages
– Page-Write Cycle: 5 ms (typical)
– Complete Memory Rewrite: 5 sec (typical)
– Effective Byte-Write Cycle Time: 39 µs (typical)
• Fast Read Access Time
– 4.5-5.5V operation: 70 and 90 ns
– 2.7-3.6V operation: 150 and 200 ns
• Latched Address and Data
• Automatic Write Timing
– Internal VPP Generation
• End of Write Detection
– Toggle Bit
– Data# Polling
• Hardware and Software Data Protection
• Product Identification can be accessed via Software Operation
• TTL I/O Compatibility
• JEDEC Standard
– Flash EEPROM Pinouts and command sets
• Packages Available
– 32-lead PLCC
– 32-lead TSOP (8mm x 14mm, 8mm x 20mm)
– 32-pin PDIP
• All non-Pb (lead-free) devices are RoHS compliant
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay