LF120ABV
LF120ABV LF120ABV - Brand New STMicroelectronics Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
LF120ABV
LF120ABV - Brand New STMicroelectronics Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: LF120ABV In Stock
Contact us
ManufacturerSTMicroelectronics
Product CategoryLinear Voltage Regulators
Series-
PackagingTube
Package-CasePentawatt-5 (Vertical, Bent and Staggered Leads)
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeThrough Hole
Supplier-Device-Package5-PENTAWATT
Voltage-InputUp to 16V
Current-Output500mA
Voltage-Output12V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.4V @ 500mA
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min-
DESCRIPTION
The very Low Drop voltage (0.45V) and the very low quiescent current make them particularly suitable for Low Noise, Low Power applications and specially in battery powered systems.
■ VERY LOW DROPOUT VOLTAGE (0.45V)
■ VERY LOW QUIESCENT CURRENT (TYP. 50 µA IN OFF MODE, 500µA IN ON MODE)
■ OUTPUT CURRENT UP TO 500 mA
■ LOGIC-CONTROLLEDELECTRONIC SHUTDOWN
■ OUTPUT VOLTAGESOF 1.25; 1.5; 1.8; 2.5; 2.7; 3; 3.3; 3.5; 4; 4.5; 4.7; 5; 5.2; 5.5; 6; 8; 8.5; 9; 12V
■ INTERNAL CURRENT AND THERMAL LIMIT
■ ONLY 2.2µF FOR STABILITY
■ AVAILABLEIN ± 1% (AB) OR ± 2% (C) SELECTIONAT 25 oC
■ SUPPLY VOLTAGE REJECTION: 80 db (TYP.)
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay