LDC10B200J0897H-320
LDC10B200J0897H-320 LDC10B200J0897H-320 - Brand New MURA IC Chips
Get Quote
Buy Now
LDC10B200J0897H-320
LDC10B200J0897H-320 - Brand New MURA IC Chips
Manufacturer Part No: LDC10B200J0897H-320 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerMURA
Product CategoryIC Chips
POWR-PRO® Class L Fuses 600 V AC/DC 150 –2000 Amperes
FEATURES/BENEFITS
■ 600 Volt AC/DC rated —“All-purpose”Class L fuse reduces
inventory requirements because the need for
special fuses is eliminated.
■ UL Listed 200,000 A.I.R. AC –50,000 A.I.R. DC — Reliable interruption of all overcurrents
up to their ratings.
Minimizes the need for time-consuming and expensive short-circuit studies.
■ Moderate time delay — Four seconds time delay at 500% current provides adequate time-delay
for many AC applications and most DC applications.
They will withstand most harmless overloads or line surges. If your needs
exceed the LDC capabilities, consider the use of KLPC fuses for AC applications.
■ Selective coordination — LDC series fuses coordinate well with all Littelfuse fuses rated 600
amperes or less.
A combination of LDC and IDSR series fuses provide a complete 600 volt rated DC system.
■ Extremely current limiting — Maximum current limitation reduces damage to circuits and
equipment under short circuit conditions. Stops damaging short circuits faster than any
mechanical protective device.
APPLICATIONS
UPS protection, especially for large battery circuits
DC distribution
DC variable speed drives
Mass transit systems, including new light rail applications
General-purpose AC/DC circuits for mains, feeders, and branch circuits
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay