AIC1722A-33PXA(AL33P)
AIC1722A-33PXA(AL33P) AIC1722A-33PXA(AL33P) - Brand New Assmann WSW Components IC Chips
Get Quote
Buy Now
AIC1722A-33PXA(AL33P)
AIC1722A-33PXA(AL33P) - Brand New Assmann WSW Components IC Chips
Manufacturer Part No: AIC1722A-33PXA(AL33P) In Stock
Contact us
ManufacturerASSMANN WSW Components
Product CategoryIC Chips
DESCRIPTION
The AIC1722A is a 3-pin low dropout linear regulator. The superior characteristics of the AIC1722A include zero base current loss, very low dropout voltage, and 2% accuracy output voltage. Typical ground current remains approximately 55µA, from no load to maximum loading conditions. Dropout voltage at 300mA output current is exceptionally low. Output current limiting and thermal limiting are built in to provide maximal protection to the AIC1722A against fault conditions.
FEATURES
Low Dropout Voltage of 470mV at 300mA Output Current (3.0V Output Version).
Guaranteed 300mA Output Current.
Maximum Input Voltage is 8V
Low Ground Current at 55µA.
2% Accuracy Output Voltage of 1.8V/ 2.0V/2.5V /2.7V/ 3.0V/ 3.3V/ 3.5V/ 3.7V/ 3.8V/ 5.0V/5.2V.
Needs only 1µF for Stability.
Current and Thermal Limiting.
APPLICATIONS
Voltage Regulator for CD-ROM Drivers.
Voltage Regulator for LAN Cards.
Voltage Regulator for Microprocessor.
Wireless Communication Systems.
99.8% positivoFeedback de eBay