LT1034BIZ-1.2#PBF
Get Quote
Buy Now
LT1034BIZ-1.2#PBF
LT1034BIZ-1.2#PBF - Brand New Analog Devices / Linear Technology Voltage References
Manufacturer Part No: LT1034BIZ-1.2#PBF In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Voltage References
Contact us
ManufacturerAnalog Devices / Linear Technology
Product CategoryVoltage Reference
Series-
PackagingBulk Alternate Packaging
Package-CaseTO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting-TypeThrough Hole
Output-TypeFixed
Supplier-Device-PackageTO-92-3
Tolerance±1.2%
Voltage-Input-
Current-Supply-
Current-Output20mA
Reference-TypeShunt, Dual
Output Voltage1.225V, 7V
Voltage-Output-Max-
Temperature-Coefficient20ppm/°C, -
Noise-0#1Hz-to-10Hz4μVp-p
Noise-10Hz-to-10kHz-
Current-Cathode20μA
DESCRIPTION
The LT ®1034 is a micropower, precision 1.2V/2.5 reference combined with a 7V auxiliary reference. The 1.2V/2.5V reference is a trimmed, thin-film, band- gap, voltage reference with 1% initial tolerance and guaranteed 20ppm/°C temperature drift. Operating on only 20µA, the LT1034 offers guaranteed drift, low temperature cycling hysteresis and good long-term stability. The low dynamic impedance makes the LT1034 easy to use from unregulated supplies. The 7V reference is a subsurface zener device for less demanding applications.
FEATURES
■ Guaranteed 20 ppm/°C Drift
■ Guaranteed 40 ppm/°C Drift (SO-8 Package)
■ 20µA to 20mA Operation (1.2V)
■ Dynamic Impedance: 1Ω
■ 7V, 100µA Reference
APPLICATIONS
■ Portable Meters
■ Precision Regulators
■ Calibrators
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay