YB1200SC70A-3.3G
YB1200SC70A-3.3G YB1200SC70A-3.3G - Brand New YOBON IC Chips
Get Quote
Buy Now
YB1200SC70A-3.3G
YB1200SC70A-3.3G - Brand New YOBON IC Chips
Manufacturer Part No: YB1200SC70A-3.3G In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerYOBON
Product CategoryIC Chips
Description
The YB1200R is a series of ultra-low-noise, low dropout (LDO) linear regulators with 2.0% output voltage accuracy. The YB1200R regulators achieve a low 180mV dropout at 150mA load current of 3.3V output and are available in voltages ranging from 1.2V to 3.6V with 0.1V per step (custom voltage is considerable at request).
Features
„ High Accuracy Output Voltage : + 2%
„ Wide Output Voltage Range : 1.2 ~ 3.6V
„ Ultra-Low-Noise Low-Drop-Out
„ Typical Output Current : 150mA
„ Low Quiescent Current : ~ 60μA
„ 180mV Dropout at 150mA 3.3V Output
„ Stable with 0.47μF Ceramic Capacitor
„ Only Need Input and Output Capacitors
„ Thermal Protection Shutdown
„ Output Short-Circuit Current Limit
„ Built-In Internal Soft-Start
„ Built-In Auto-Discharge Function
„ Green Package (RoHS) Available
Applications
„ PDA, Notebook, PC Computers
„ DSC, Handset Camera Modules
„ PCMCIA Cards, PC Cameras
„ USB Based Portable Devices
„ GSM/GPRS/3G RF Transceiver
„ Wireless LANs
„ Bluetooth Portable Radios
„ Battery-Powered Devices
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay