DFLR1400-7
DFLR1400-7 DFLR1400-7 - Brand New Diodes Incorporated Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
DFLR1400-7
DFLR1400-7 - Brand New Diodes Incorporated Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: DFLR1400-7 In Stock
Contact us
ManufacturerDiodes Incorporated
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
SeriesDFLR1400
ProductStandard Recovery Rectifiers
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.000353 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CasePOWERDIR123
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackagePowerDI? 123
ConfigurationSingle
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Diode-TypeStandard
Current-Reverse-Leakage-Vr3μA @ 400V
Voltage-Forward-Vf-Max-If1.1V @ 1A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max400V
Current-Average-Rectified-Io1A
Reverse-Recovery-Time-trr-
Capacitance-Vr-F10pF @ 4V, 1MHz
Operating-Temperature-Junction-65°C ~ 150°C
Maximum Operating Temperature+ 150 C
Operating temperature range- 65 C
Vf-Forward-Voltage1.1 V
Vr-Reverse-Voltage400 V
Ir-Reverse-Current3 uA
If-Forward-Current1 A
Max-Surge-Current25 A
Features
• Ideally Suited for Automated Assembly
• Totally Lead-Free & Fully RoHS compliant (Notes 1 & 2)
• Halogen and Antimony Free. "Green" Device (Note 3)
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay