STPS2L25U
STPS2L25U STPS2L25U - Brand New STMicroelectronics Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
STPS2L25U
STPS2L25U - Brand New STMicroelectronics Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: STPS2L25U In Stock
SeriesSTPS2L25
ProductSchottky Rectifiers
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.006349 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseDO-214AA, SMB
TechnologySi
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageSMB
ConfigurationSingle
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeSchottky
Current-Reverse-Leakage-Vr90μA @ 25V
Voltage-Forward-Vf-Max-If450mV @ 2A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max25V
Current-Average-Rectified-Io2A
Reverse-Recovery-Time-trr-
Capacitance-Vr-F-
Operating-Temperature-Junction150°C (Max)
Maximum Operating Temperature+ 150 C
Operating temperature range- 65 C
Vf-Forward-Voltage0.53 V at 4 A
Ir-Reverse-Current90 uA
If-Forward-Current2 A
Vrrm-Repetitive-Reverse-Voltage25 V
Ifsm-Forward-Surge-Current75 A
DESCRIPTION
FEATURES AND BENEFITS
■ VERY LOW FORWARD VOLTAGE DROP FOR LESS POWER DISSIPATION
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback de eBay