STM32F101ZET6
STM32F101ZET6 STM32F101ZET6 - Brand New STMicroelectronics Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
STM32F101ZET6
STM32F101ZET6 - Brand New STMicroelectronics Microcontrollers
Manufacturer Part No: STM32F101ZET6 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Microcontrollers
Contact us
ManufacturerSTMicroelectronics
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesSTM32 F1
PackagingTray
Unit-Weight0.045518 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
TradenameSTM32
Package-CaseLQFP-144
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package*
Number-of-I-O112 I/O
Speed36MHz
EEPROM-Size-
Core-ProcessorARMR CortexR-M3
RAM-Size48K x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsDMA, PDR, POR, PVD, PWM, Temp Sensor, WDT
ConnectivityI2C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
Voltage-Supply-Vcc-Vdd2 V ~ 3.6 V
Core-Size32-Bit
Program-Memory-Size512KB (512K x 8)
Data-ConvertersA/D 16x12b, D/A 2x12b
Oscillator-TypeInternal
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage2 V to 3.6 V
Interface-TypeI2C SPI USART
CoreARM Cortex M3
Processor-SeriesARM Cortex-M
Data-Bus-Width32 bit
Supply-Voltage-Max3.6 V
Supply-Voltage-Min2 V
Maximum-Clock-Frequency36 MHz
Number-of-ADC-Channels16 ADC Channels
Input/output112 I/O
Data-RAM-Size48 kB
Number-of-Timers-Counters6 Timer
ADC-Resolution12 bit
Data-RAM-TypeSRAM
Description
The STM32F101x4 and STM32F101x6 Low-density access line family incorporates the high-performance ARM Cortex™-M3 32-bit RISC core operating at a 36 MHz frequency, high-speed embedded memories (Flash memory of 16 to 32 Kbytes and SRAM of 4 to 6 Kbytes), and an extensive range of enhanced peripherals and I/Os connected to two APB buses. All devices offer standard communication interfaces (one I2C, one SPI, and two USARTs), one 12-bit ADC and up to two general-purpose 16-bit timers.
Features
■ Core: ARM 32-bit Cortex™-M3CPU
– 36 MHz maximum frequency, 1.25 DMIPS/MHz (Dhrystone 2.1) performance at 0 wait state memory access
– Single-cycle multiplication and hardware division
■ Memories
– 16 to 32 Kbytes of Flash memory
– 4 to 6 Kbytes of SRAM
■ Clock, reset and supply management
– 2.0 to 3.6 V application supply and I/Os
– POR, PDR and programmable voltage detector (PVD)
– 4-to-16 MHz crystal oscillator
– Internal 8 MHz factory-trimmed RC
– Internal 40 kHz RC
– PLL for CPU clock
– 32 kHz oscillator for RTC with calibration
■ Low power
– Sleep, Stop and Standby modes
–VBATsupply for RTC and backup registers
■ Debug mode
– Serial wire debug (SWD) and JTAG interfaces
■ DMA
– 7-channel DMA controller
– Peripherals supported: timers, ADC, SPIs, I2Cs and USARTs
■ 1 × 12-bit, 1 µs A/D converter (up to 16 channels)
– Conversion range: 0 to 3.6 V
– Temperature sensor
■ Up to 51 fast I/O ports
– 26/37/51 I/Os, all mappable on 16 external interrupt vectors and almost all 5 V-tolerant
■ Up to 5 timers
– Up to two16-bit timers, each with up to 4 IC/OC/PWM or pulse counter
– 2 watchdog timers (Independent and Window)
– SysTick timer: 24-bit downcounter
■ Up to 4 communication interfaces
– 1 x I2C interface (SMBus/PMBus)
– Up to 2 USARTs (ISO 7816 interface, LIN, IrDA capability, modem control)
– 1 × SPI (18 Mbit/s)
■ CRC calculation unit, 96-bit unique ID
■ ECOPACK® packages
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback de eBay