SG2001-2.85XN5
SG2001-2.85XN5 SG2001-2.85XN5 - Brand New SGM IC Chips
Get Quote
Buy Now
SG2001-2.85XN5
SG2001-2.85XN5 - Brand New SGM IC Chips
Manufacturer Part No: SG2001-2.85XN5 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerSGM
Product CategoryIC Chips
GENERAL DESCRIPTION
The SG2001/A series low-power, low-noise, low-dropout, CMOS linear voltage regulators operate from a 2.5V to 5.5V input and deliver up to 150mA. They are the perfect choice for low voltage, low power applications. An ultra low ground current (100µA at 150mA output) makes these parts attractive for battery operated power systems.
The SG2001/A series also offer ultra low dropout voltage (105mV at 150mA output) to prolong battery life in portable electronics. Systems requiring a quiet voltage source, such as RF applications, will benefit from the SG2001/A series’ ultra low output noise (30µVRMS). An external noise bypass capacitor connected to the device’s BP pin can further reduce the noise level.
FEATURES
- Low Output Noise: 30µVRMS typ(10Hz to 100KHz)
- Ultra-Low Dropout Voltage:
105mV at 150mA output
- Low 77µA No-Load Supply Current
- Low 100µA Operating Supply Current
at 150mA Output
- Thermal-Overload Protection
- Output Current Limit
- Preset Output Voltages (±1.6% Accuracy)
- 10nA Logic-Controlled Shutdown
- Available in Multiple Output Voltage Versions
Fixed Outputs of 1.2V, 1.5V, 1.8V, 2.5V, 2.8V,
2.85V, 3.0V, 3.3V, 3.6V, and 5.0V
Adjustable Output from 1.5V to 5.0V
APPLICATIONS
Cellular Telephones
Cordless Telephones
PHS Telephones
PCMCIA Cards
Modems
MP3 Player
Hand-Held Instruments
Palmtop Computers
Electronic Planners
Portable/Battery-Powered Equipment
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback de eBay