LMK316B7225KL-T
LMK316B7225KL-T LMK316B7225KL-T - Brand New TAIYO YUDEN Ceramic Disc Capacitors
Get Quote
Buy Now
LMK316B7225KL-T
LMK316B7225KL-T - Brand New TAIYO YUDEN Ceramic Disc Capacitors
Manufacturer Part No: LMK316B7225KL-T In Stock
Contact us
ManufacturerTaiyo Yuden
Product CategoryCeramic Capacitors
SeriesM
PackagingAlternate Packaging
Package-Case1206 (3216 Metric)
Capacitance2.2μF
Operating-Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount, MLCC
Features-
Voltage-Rated10V
Size-Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Tolerance±10%
Temperature-CoefficientX7R
Lead-Style-
Failure-Rate-
Lead-Spacing-
Height-Seated-Max-
Ratings-
Thickness-Max0.071" (1.80mm)
Description
The S52xxM is a u-cap 150mA linear voltage regulator in the SOT-25 package. This regulator has very low dropout voltage and very low ground current. It is designed especially for hand-sets, battery-powered devices and can be controlled by a CMOS or TTL.
When the S52xxM is disabled, power consumption drops to nearly zero.
Features
• Low dropout voltage regulator
• Low quiescent current and guaranteed 150mA output
• Zero off-mode current
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay