BYV25FD-600,118
BYV25FD-600,118 BYV25FD-600,118 - Brand New NXP Semiconductors Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
BYV25FD-600,118
BYV25FD-600,118 - Brand New NXP Semiconductors Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: BYV25FD-600,118 In Stock
Contact us
ManufacturerNXP Semiconductors
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingAlternate Packaging
Package-CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageD-Pak
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeStandard
Current-Reverse-Leakage-Vr50μA @ 600V
Voltage-Forward-Vf-Max-If1.9V @ 5A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max600V
Current-Average-Rectified-Io5A
Reverse-Recovery-Time-trr35ns
Capacitance-Vr-F-
Operating-Temperature-Junction150°C (Max)
DESCRIPTION
Dual rectifier suited for switchmode power supply and high frequency DC to DC converters.
FEATURES
■ SUITED FOR SMPS
■ VERY LOW FORWARD LOSSES
■ NEGLIGIBLE SWITCHING LOSSES
■ HIGH SURGE CURRENT CAPABILITY
■ HIGH AVALANCHE ENERGY CAPABILITY
■ INSULATED :
Insulating voltage = 2500 VRMS
Capacitance = 55 pF
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay