LT1965IDD-2.5#TRPBF
Get Quote
Buy Now
LT1965IDD-2.5#TRPBF
LT1965IDD-2.5#TRPBF - Brand New Analog Devices / Linear Technology Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: LT1965IDD-2.5#TRPBF In Stock
Series-
PackagingTape & Reel (TR) Alternate Packaging
Package-Case8-WFDFN Exposed Pad
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-Package8-DFN (3x3)
Voltage-InputUp to 20V
Current-Output1.1A
Voltage-Output2.5V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.31V @ 1.1A
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min1.2A
DESCRIPTION
The LT®1965 series are low noise, low dropout linear regulators. The devices supply 1.1A of output current with a 310mV typical dropout voltage. Operating quiescent current is 500μA for the adjustable version, reducing to <1μA in shutdown. Quiescent current is well controlled; it does not rise in dropout as with many other regulators. The LT1965 regulators have very low output noise which makes them ideal for sensitive RF and DSP supply applications.
FEATURES
■ Output Current: 1.1A
■ Dropout Voltage: 310mV
■ Low Noise: 40μVRMS (10Hz to 100kHz)
■ 500μA Quiescent Current (Adjustable Version)
■ Wide Input Voltage Range: 1.8V to 20V
■ No Protection Diodes Needed
■ Controlled Quiescent Current in Dropout
■ Adjustable Output from 1.20V to 19.5V
■ Fixed Output Voltages: 1.5V, 1.8V, 2.5V, 3.3V
■ < 1μA Quiescent Current in Shutdown
■ Stable with 10μF Output Capacitor
■ Stable with Ceramic, Tantalum or Aluminum
Electrolytic Capacitors
■ Reverse Battery Protection
■ No Reverse Current
■ Current Limit with Foldback Protection
■ Thermal Limiting
■ 5-Lead TO-220, DD-PAK, Thermally Enhanced 8-Lead
MSOP and 8-Lead 3mm × 3mm DFN Packages
APPLICATIONS
■ Logic Power Supplies
■ Post Regulator for Switching Supplies
■ Low Noise Instrumentation
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay