AP1084K18
AP1084K18 AP1084K18 - Brand New Diodes Incorporated Linear Voltage Regulators (LDO)
Get Quote
Buy Now
AP1084K18
AP1084K18 - Brand New Diodes Incorporated Linear Voltage Regulators (LDO)
Manufacturer Part No: AP1084K18 In Stock
General Description
AP1084 is a low dropout positive adjustable or fixedmode regulator with minimum of 5.0A output current capability. The product is specifically designed to provide well-regulated supply for low voltage IC applications such as high-speed bus termination and low current 3.3V logic supply. AP1084 is also well suited for other applications such as VGA cards. AP1084 is guaranteed to have lower than 1.4V dropout at full load current making it ideal to provide well-regulated outputs of 1.25 to 3.3V with 4.7 to 12V input supply.
Features
• 1.4V maximum dropout at full load current
• Built-in thermal shutdown
• Output current limiting
• Adjustable output voltage or fixed 1.5V, 1.8V, 2.5V, 3.3V, 5.0V
• Fast transient response
• Good noise rejection
• Package: TO252, TO263, TO220, PDIP-8
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay