FCSP05H40TR
FCSP05H40TR FCSP05H40TR - Brand New Vishay Semiconductor Diodes Division Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
FCSP05H40TR
FCSP05H40TR - Brand New Vishay Semiconductor Diodes Division Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: FCSP05H40TR In Stock
Contact us
ManufacturerVishay Semiconductor Diodes Division
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
Series-
Packaging
Package-CaseFlipky?
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageFlipky?
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeSchottky
Current-Reverse-Leakage-Vr10μA @ 40V
Voltage-Forward-Vf-Max-If520mV @ 500mA
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max40V
Current-Average-Rectified-Io500mA
Reverse-Recovery-Time-trr-
Capacitance-Vr-F-
Operating-Temperature-Junction-55°C ~ 150°C
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay