ROP101259R1C
ROP101259R1C ROP101259R1C - Brand New AMIS IC Chips
Get Quote
Buy Now
ROP101259R1C
ROP101259R1C - Brand New AMIS IC Chips
Manufacturer Part No: ROP101259R1C In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerAMIS
Product CategoryIC Chips
Product Details
__
This new generation of step-down converters provides designers with a cost- effective solution for converting 8 VDC to 27 VDC voltage down to 1.25 VDC to 5 VDC. To achieve highest efficiency, these dc/dc converters are using adwanced circuit techniques , as amorphous ferrite, solid aluminum capacitors and a synchronous commutation IC.
Features
■ Step-down Converter with very high Efficiency (>91%)
■ Input Voltage Range +8 VDC to +27 VDC
■ 1.2 VDC to 5.1 VDC Output, up to 3 A
■ Fast Transient Response
■ Remote ON/OFF
■ Overload Protection
■ Low Output Noise
■ Standby Current only 100 µA
■ Small SIL- or DIP-Package
■ 2 Years Product Warranty
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay