SGL41-40-E3/96
Get Quote
Buy Now
SGL41-40-E3/96
SGL41-40-E3/96 - Brand New Vishay Semiconductor Diodes Division Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: SGL41-40-E3/96 Out of Stock
Contact us
ManufacturerVishay Semiconductor Diodes Division
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
Series-
ProductSchottky Rectifiers
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.004833 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseDO-213AB, MELF
TechnologySi
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageDO-213AB
ConfigurationSingle
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeSchottky
Current-Reverse-Leakage-Vr500μA @ 40V
Voltage-Forward-Vf-Max-If500mV @ 1A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max40V
Current-Average-Rectified-Io1A
Reverse-Recovery-Time-trr-
Capacitance-Vr-F110pF @ 4V, 1MHz
Operating-Temperature-Junction-55°C ~ 125°C
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Operating temperature range- 55 C
Vf-Forward-Voltage0.5 V
Ir-Reverse-Current500 uA
If-Forward-Current1 A
Vrrm-Repetitive-Reverse-Voltage40 V
Ifsm-Forward-Surge-Current30 A
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback