C440C153J1G5TA7200
C440C153J1G5TA7200 C440C153J1G5TA7200 - Brand New KEMET Ceramic Disc Capacitors
Get Quote
Buy Now
C440C153J1G5TA7200
C440C153J1G5TA7200 - Brand New KEMET Ceramic Disc Capacitors
Manufacturer Part No: C440C153J1G5TA7200 In Stock
Contact us
ManufacturerKemet
Product CategoryCeramic Capacitors
SeriesAximax 400
PackagingCut Tape (CT) Alternate Packaging
Package-CaseAxial
Capacitance0.015μF
Operating-Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting-TypeThrough Hole
Features-
Voltage-Rated100V
Size-Dimension0.150" Dia x 0.400" L (3.81mm x 10.16mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Tolerance±5%
Temperature-CoefficientC0G, NP0
Lead-Style-
Failure-Rate-
Lead-Spacing-
Height-Seated-Max-
Ratings-
Thickness-Max-
Overview
KEMET’s Aximax conformally coated axial leaded ceramic capacitors in C0G dielectric feature a 125°C maximum operating temperature. The Electronics Industries Alliance (EIA) characterizes C0G dielectric as a Class I “stable” material. Components of this classifcation are temperature compensating and are suited for resonant circuit applications or those where Q and stability of capacitance characteristics are required. C0G exhibits no change in capacitance with respect to time and voltage and boasts a negligible change in capacitance with reference to ambient temperature. Capacitance change is limited to ±30ppm/ºC from −55°C to +125°C.
These devices meet the flame test requirements outlined in UL Standard 94V–0.
Benefts
• Axial leaded form factor
• Conformally coated
• Operating temperature range of −55°C to +125°C
• Lead (Pb)-free, RoHS and REACH compliant
• DC voltage ratings of 25 V, 50 V, 100 V, 200 V and 250 V
• Capacitance offerings ranging from 1.0 pF up to 0.1 μF
• Available capacitance tolerances of ±0.1 pF, ±0.25 pF, ±0.5 pF, ±1%, ±2%, ±5%, and 10%
• Extremely low ESR and ESL
• High thermal stability
• High ripple current capability
• No capacitance change with respect to applied rated DC voltage
• Negligible capacitance change with respect to temperature from −55°C to +125°C
• No capacitance decay with time
• 100% pure matte tin-plated lead fnish allowing for excellent solderability
• SnPb-plated lead fnish option available upon request (Sn60/Pb40)
• Encapsulation meets flamability standard UL 94V–0
• Non-polar device, minimizing installation concerns
Applications
Typical applications include critical timing, tuning, circuits requiring low loss,
circuits with pulse, high current, decoupling, bypass, fltering, transient voltage
suppression, blocking and energy storage.
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback