VC32245A
VC32245A VC32245A - Brand New NXP Semiconductors Buffer/Driver/Transceiver
Get Quote
Buy Now
VC32245A
VC32245A - Brand New NXP Semiconductors Buffer/Driver/Transceiver
Manufacturer Part No: VC32245A In Stock
Contact us
ManufacturerNXP Semiconductors
Product CategoryBuffers, Drivers, Receivers, Transceivers
DESCRIPTION
The 74LVC(H)32245A is a high-performance, low-power, low-voltage, Si-gate CMOS device, superior to most
advanced CMOS compatible TTL families. Inputs can be driven from either 3.3 or 5 V devices. In 3-state operation, outputs can handle 5 V. These features allow the use of these devices in a mixed 3.3 and 5 V environment.
FEATURES
• 5 V tolerant inputs/outputs for interfacing with 5 V logic
• Wide supply voltage range of 1.2 to 3.6 V
• Complies with JEDEC standard no. 8-1A
• CMOS low power consumption
• MULTIBYTEflow-trough standard pin-out architecture
• Low inductance multiple power and ground pins for minimum noise and ground bounce
• Direct interface with TTL levels
• Bus hold on data inputs (74LVCH32245A only)
• Typical output ground bounce voltage:
VOLP<0.8VatVCC= 3.3 V; Tamb=25°C
• Typical output VOHundershoot voltage:
VOHV>2VatVCC= 3.3 V; Tamb=25°C
• Power-off disabled outputs, permitting live insertion
• Plastic fine-pitch ball grid array package.
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback