PM3316S-1R5M-RC
PM3316S-1R5M-RC PM3316S-1R5M-RC - Brand New BOURNS Fixed Inductors
Get Quote
Buy Now
PM3316S-1R5M-RC
PM3316S-1R5M-RC - Brand New BOURNS Fixed Inductors
Manufacturer Part No: PM3316S-1R5M-RC Out of Stock
MOQ: 1pcs
Category: Fixed Inductors
Contact us
ManufacturerBourns
Product CategoryFixed Inductors
SeriesPM3316S
ProductPower Inductors
TypeWirewound
PackagingTape & Reel (TR)
Mounting-StyleSMD/SMT
Current-Rating3.6A
Termination-StyleSMD/SMT
Height5.2 mm
Length12.7 mm
Width10 mm
Package-CaseNonstandard
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Size-Dimension0.500" L x 0.394" W (12.70mm x 10.00mm)
Tolerance±20%
Height-Seated-Max0.205" (5.20mm)
Ratings-
ShieldingShielded
Inductance-Frequency1.5μH
DC resistance (DCR)20 mOhm
Core MaterialsFerrite
Current-Saturation7A
Q factor25 @ 7.96MHz
Self Resonant Frequency100MHz
Frequency-Test1kHz
Maximum-DC-Current5.2 A
Maximum-DC-Resistance22 mOhms
Description:
The Connor-Winfield PMxxx - Series are 5x7mm Surface Mount, LVPECL, Fixed Frequency Crystal Controlled Oscillator (XO). The PMxxx - Series are designed for applications requiring tight frequency stability, wide temperature range, and low jitter. Operating at 2.5 or 3.3 Vdc supply voltage, the PMxxx - Series provides LVPECL Differential Outputs with an enable / disable function. The design utilizes PLL multiplication to produce a high frequency output from a low frequency fundamental crystal.
Features:
Model PMxxx - Series
5x7mm Surface Mount Package
2.5 or 3.3 Vdc Operation
LVPECL Differential Outputs
Frequency Stabilities Available:
+/-20 ppm, +/-25 ppm, +/-50 ppm or +/-100 ppm
Temperature Ranges Available:
0 to 70°C, -40 to 85°C, 0 to 85°C or -20 to 70°C
Low Jitter <1ps RMS
Tri-State Enable/Disable on Pad 1
Tape and Reel Packaging
RoHS Compliant / Lead Free
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback