MIC5200-3.0BM
MIC5200-3.0BM MIC5200-3.0BM - Brand New Microchip Technology Linear Voltage Regulators (LDO)
Get Quote
Buy Now
MIC5200-3.0BM
MIC5200-3.0BM - Brand New Microchip Technology Linear Voltage Regulators (LDO)
Manufacturer Part No: MIC5200-3.0BM In Stock
Contact us
ManufacturerMicrochip Technology
Product CategoryLinear Voltage Regulators
Series-
PackagingTube
Package-Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-Package8-SOIC
Voltage-InputUp to 26V
Current-Output100mA
Voltage-Output3V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.23V @ 100mA
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min100mA
General Description
The MIC5200 is an efficient linear voltage regulator with very low dropout voltage (typically 17mV at light loads and 200mV at 100mA), and very low ground current (1mA at 100mA output), offering better than 1% initial accuracy with a logic compatible ON/OFF switching input. Designed especially for hand- held battery powered devices, the MIC5200 is switched by a CMOS or TTL compatible logic signal. The ENABLE control may be tied directly to VIN if unneeded. When disabled, power consumption drops nearly to zero. The ground current of the MIC5200 increases only slightly in dropout, further prolonging battery life. Key MIC5200 features include protection against reversed battery, current limiting, and over temperature shutdown.
Features
• High output voltage accuracy
• Variety of output voltages
• Guaranteed 100mA output
• Low quiescent current
• Low dropout voltage
• Extremely tight load and line regulation
• Very low temperature coefficient
• Current and thermal limiting
• Zero OFF mode current
• Logic-controlled electronic shutdown
• Available in 8-lead SOIC, MM8™ 8-lead MSOP, and SOT-223 packages
Applications
• Cellular Telephones
• Laptop, Notebook, and Palmtop Computers
• Battery Powered Equipment
• PCMCIA VCC and VPP Regulation/Switching
• Bar Code Scanners
• SMPS Post-Regulator/ DC to DC Modules
• High Efficiency Linear Power Supplies
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback