MIC3775-1.5YMM-TR
MIC3775-1.5YMM-TR MIC3775-1.5YMM-TR - Brand New MICROCHIP Linear Voltage Regulators (LDO)
Buy Now
MIC3775-1.5YMM-TR
MIC3775-1.5YMM-TR - Brand New MICROCHIP Linear Voltage Regulators (LDO)
Manufacturer Part No: MIC3775-1.5YMM-TR Out of Stock
MOQ: 1pcs
Condition
Bulk Price
Contact us
The MIC3775 is a 750mA low dropout linear voltage regulator that provides low-voltage, high-current output from an extremely small package. Utilizing proprietary Superβeta PNPpass element, the MIC3775 offers extremely low dropout (typically 280mV at 750mA) and low ground current (typically 7.5mA at 750mA).The MIC3775 is ideal for PC add-in cards that need to convert from standard 5V to 3.3V or 3.0V, 3.3V to 2.5V, or 2.5V to 1.8V or 1.65V. A guaranteed maximum dropout voltage of 500mV over all operating conditions allows the MIC3775 to provide 2.5V from a supply as low as 3.0V and 1.8V or 1.5V from a supply as low as 2.25V.The MIC3775 is fully protected with overcurrent limiting, thermal shutdown, and reverse leakage protection. Fixed and adjustable output voltage options are available with an operating temperature range of -40°C to +125°C.
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback