R72V18E2
R72V18E2 R72V18E2 - Brand New EPSON IC Chips
Get Quote
Buy Now
R72V18E2
R72V18E2 - Brand New EPSON IC Chips
Manufacturer Part No: R72V18E2 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerEPSON
Product CategoryIC Chips
Overview
Features
< USB 2.0 host functions >
• 2-port root hub
• Supports HS (480 Mbps), FS (12 Mbps), and LS (1.5 Mbps) transfer
• Built-in pull-down resistor for downstream ports (no external circuit required)
• Built-in HS termination (no external circuit required)
• Supports control, bulk, interrupt, and isochronous transfers
Proven channel system designed specifically for embedded host
One control transfer channel for each port
One bulk transfer channel for each port
Four bulk, interrupt, and isochronous transfer channels for each port
• USB power switching interface
** < USB 2.0 device functions > **
• Supports HS (480 Mbps) and FS (12 Mbps) transfer
• Built-in FS/HS termination (no external circuit required)
• VBUS 5V I/F (requires external protective circuit)
• Supports five bulk, interrupt, and isochronous transfers and Endpoint 0
** < MCU I/F > **
• Supports 16-bit width standard CPU bus I/F
• Includes DMA 1ch for each port (multi-word sequence)
• Big Endian (Includes bus-swapping function to support Little Endian CPUs)
• I/F variable voltage (3.3 V to 1.8 V)
** < Miscellaneous > **
• Clock input: Supports 12 MHz/24 MHz crystal oscillator. (built-in oscillator circuit and 1 MΩ feedback resistor)
• Power supply voltage: 3-voltage system including 3.3 V, 1.8 V, and CPU I/F power supply (3.3 V to 1.8 V)
• Package type QFP14-80, PFBGA10UX121
• Guaranteed operating temperature range: -40°C to 105°C
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback