MP8802DJ-2.85
MP8802DJ-2.85 MP8802DJ-2.85 - Brand New Monolithic Power Systems Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
MP8802DJ-2.85
MP8802DJ-2.85 - Brand New Monolithic Power Systems Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: MP8802DJ-2.85 In Stock
Contact us
ManufacturerMonolithic Power Systems
Product CategoryLinear Voltage Regulators
DESCRIPTION
The MP8802 is a low-noise, low-dropout linear regulator. It operates from 2.7V to 6.5V input voltage, and regulates the output voltage with 2% accuracy at 2.5V, 2.85V, 3.3V, or from 1.25V to 5V.
The MP8802 can supply up to 250mA of load current. The MP8802 features thermal overload protection. It is available in a 5-pin TSOT23-5 package.
FEATURES
• Low 250mV Dropout at 250mA Output
• 2% Accurate Output Voltage
• Fixed Output Voltage Options of 2.5V, 2.85V or 3.3V
• Adjustable Output Voltage Option from 1.25V to 5V using an External Resistor Divider
• Up to 6.5V Input Voltage
• High PSRR
o 70dB at 1KHz
o 30dB at 1MHz
• Better Than 0.001%/mA Load Regulation
• Stable With Low-ESR Output Capacitor
• Low 125µA Ground Current
• Internal Thermal Protection
APPLICATIONS
• 802.11 PC Cards
• Mobile Handset PLL Power
• Audio Codec Power
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback