MM3Z2V4T1G
MM3Z2V4T1G MM3Z2V4T1G - Brand New onsemi Zener Diodes - Single
Get Quote
Buy Now
MM3Z2V4T1G
MM3Z2V4T1G - Brand New onsemi Zener Diodes - Single
Manufacturer Part No: MM3Z2V4T1G In Stock
Contact us
Manufactureronsemi
Product CategoryZener Diodes - Single
SeriesMM3Z2V4
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.001164 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Height0.9 mm
Length1.7 mm
Width1.25 mm
Package-CaseSC-76, SOD-323
Operating-Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageSOD-323
ConfigurationSingle
Tolerance±8%
Power-Max300mW
Voltage-Zener-Nom-Vz2.4V
Impedance-Max-Zzt100 Ohm
Current-Reverse-Leakage-Vr50μA @ 1V
Voltage-Forward-Vf-Max-If900mV @ 10mA
Pd-Power-Dissipation300 mW
Maximum Operating Temperature+ 150 C
Operating temperature range- 65 C
Vz-Zener-Voltage2.4 V
Voltage-Tolerance8 %
Voltage-Temperature-Coefficient- 1.75 mV/K
Zener-Current10 mA
Zz-Zener-Impedance100 Ohms
Ir-Reverse-Current50 uA
Zener Voltage Regulators
200 mW SOD−323 Surface Mount
This series of Zener diodes is packaged in a SOD−323 surface mount package that has a power dissipation of 200 mW. They are designed to provide voltage regulation protection and are especially attractive in situations where space is at a premium. They are well suited for applications such as cellular phones, hand held portables, and high density PC boards.
Specification Features:
• Standard Zener Breakdown Voltage Range − 2.4 V to 75 V
• Steady State Power Rating of 200 mW
• Small Body Outline Dimensions: 0.067” x 0.049” (1.7 mm x 1.25 mm)
• Low Body Height: 0.035” (0.9 mm)
• Package Weight: 4.507 mg/Unit
• ESD Rating of Class 3 (>16 kV) per Human Body Model
• Pb−Free Packages are Available
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback