LTC4002ES8-4.2
LTC4002ES8-4.2 LTC4002ES8-4.2 - Brand New Analog Devices / Linear Technology Battery Management ICs
Get Quote
Buy Now
LTC4002ES8-4.2
LTC4002ES8-4.2 - Brand New Analog Devices / Linear Technology Battery Management ICs
Manufacturer Part No: LTC4002ES8-4.2 In Stock
Contact us
ManufacturerAnalog Devices / Linear Technology
Product CategoryBattery Management
DESCRIPTION
The LTC®4002 is a complete battery charger controller for one (4.2V) or two (8.4V) cell lithium-ion batteries. With a 500kHz switching frequency, the LTC4002 provides a small, simple and efficient solution to fast charge Li-Ion batteries from a wide range of supply voltages. An external sense resistor sets the charge current with ±5% accuracy. An internal resistor divider and precision reference set the final float voltage to 4.2V per cell with ±1% accuracy.
FEATURES
■ Wide Input Supply Range:
4.7V to 22V – 4.2 Version
8.9V to 22V – 8.4 Version
■ High Efficiency Current Mode PWM Controller with 500kHz Switching Frequency
■ ±1% Charge Voltage Accuracy
■ End-of-Charge Current Detection Output
■ 3 Hour Charge Termination Timer
■ Constant Switching Frequency for Minimum Noise
■ ±5% Charge Current Accuracy
■ Low 10µA Reverse Battery Drain Current
■ Automatic Battery Recharge
■ Automatic Shutdown When Input Supply is Removed
■ Automatic Trickle Charging of Low Voltage Batteries
■ Battery Temperature Sensing and Charge Qualification
■ Stable with Ceramic Output Capacitor
■ 8-Lead SO and 10-Lead DFN Packages
APPLICATIONS
■ Portable Computers
■ Charging Docks
■ Handheld Instruments
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback