GS1008CG-R56J
GS1008CG-R56J GS1008CG-R56J - Brand New VISHAY IC Chips
Get Quote
Buy Now
GS1008CG-R56J
GS1008CG-R56J - Brand New VISHAY IC Chips
Manufacturer Part No: GS1008CG-R56J In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerVISHAY
Product CategoryIC Chips
DESCRIPTION
The GS70/100T300 family includes 70/100W DC-DC converters used to generate isolated output voltages with an output current up to 20A from a wide range input voltage (200 to 400Vdc).
All the GS70/100T300 family modules require an external fuse (1 Amps.) on the input side.
FEATURES
■ High input voltage range bus: 200 to 400Vdc
■ UL, TUV approved
■ High output power (up to 100W)
■ High efficiency (80% min. on GS100T300-5module)
■ Outputvoltagesrange: 3.5-5.2-12-15-24and 48V
■ Output voltage adjustable by external pin
■ Remote load voltage sense compensation
■ Output short-circuit protection
■ Output overvoltage protection
■ Undervoltage lock-out
■ Minimal overshoot during load transients
■ 3750VRMS input to output isolation voltage
■ Internal input and output filtering
■ Softstart
■ PCB or chassis mountable
■ Mechanical Dimensions 101,6 • 50,8 • 20 mm (4,00 • 2,00 • 0,79 inches)
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback