20ETF06FP
20ETF06FP 20ETF06FP - Brand New Vishay Semiconductor Diodes Division Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
20ETF06FP
20ETF06FP - Brand New Vishay Semiconductor Diodes Division Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: 20ETF06FP In Stock
Contact us
ManufacturerVishay Semiconductor Diodes Division
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTube
Package-CaseTO-220-2 Full Pack
Mounting-TypeThrough Hole
Supplier-Device-PackageTO-220AC Full Pack
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeStandard
Current-Reverse-Leakage-Vr100μA @ 600V
Voltage-Forward-Vf-Max-If1.3V @ 20A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max600V
Current-Average-Rectified-Io20A
Reverse-Recovery-Time-trr160ns
Capacitance-Vr-F-
Operating-Temperature-Junction-40°C ~ 150°C
Description/Features
Typical applications are:
■ output rectification and freewheeling in inverters, choppers and converters
■ and input rectifications where severe restrictions on conducted EMI should be met
■ fully isolated package (VINS = 2500 VRMS) UL E78996 approved
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback