BT151S-500L,118
BT151S-500L,118 BT151S-500L,118 - Brand New WeEn TRIACs
Buy Now
BT151S-500L,118
BT151S-500L,118 - Brand New WeEn TRIACs
Manufacturer Part No: BT151S-500L,118 Out of Stock
MOQ: 1pcs
Category: TRIACs
Condition
Bulk Price
Contact us
ManufacturerNXP Semiconductors
Product CategorySCRs
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Package-CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageDPAK
Holding Current20mA
Voltage-Off-State500V
Voltage-Gate-Trigger-Vgt-Max1.5V
Current-Gate-Trigger-Igt-Max5mA
Voltage-On-State-Vtm-Max1.75V
Current-On-State-It-AV-Max7.5A
Current-On-State-It-RMS-Max12A
Off-State Current500μA
Current-Non-Rep#-Surge-50-60Hz-Itsm120A, 132A
SCR-TypeStandard Recovery
General description
Passivated thyristors in a SOT428 plastic package.
Features
High thermal cycling performance
Surface-mounted package
High bidirectional blocking voltage capability
Applications
Motor control
Static switching
Ignition circuits
Protection circuits
Quick reference data
VDRM≤500 V (BT151S-500L/R)
ITSM≤120 A (t = 10 ms)
VRRM≤500 V (BT151S-500L/R)
IT(RMS)≤12 A
VDRM≤650 V (BT151S-650L/R)
IT(AV)≤7.5 A
VRRM≤650 V (BT151S-650L/R)
IGT≤5 mA (BT151S series L)
VDRM≤800 V (BT151S-800R)
IGT≤15 mA (BT151S series R)
VRRM≤800 V (BT151S-800R)
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback