PAM3110ABA150R
PAM3110ABA150R PAM3110ABA150R - Brand New Diodes Incorporated Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
PAM3110ABA150R
PAM3110ABA150R - Brand New Diodes Incorporated Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: PAM3110ABA150R In Stock
Contact us
ManufacturerDiodes Incorporated
Product CategoryLinear Voltage Regulators
SeriesPAM31
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.001058 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSOT-23-5
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageSOT-223
Voltage-Input2.5 V ~ 5.5 V
Current-Output1.5A
Voltage-Output1.5V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical-
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min-
Output-Current150 mA
General Description
Features
■ Efficiency up to 96%
■ Only 40μA (Typ. per Channel) Quiescent Current
■ Output Current: Up to 1A per Channel
■ Internal Synchronous Rectifier
■ 1.5MHz Switching Frequency
■ Soft Start
■ Under-Voltage Lockout
■ Short Circuit Protection
■ Thermal Shutdown
■ Small 12L WDFN3x3 Package
■ Pb-Free Package and RoHS Compliant
Applications
■ Cellular Phone
■ Portable Electronics
■ Personal Information Appliances
■ Wireless and DSL Modems
■ MP3 Players
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback