SI9120DY-T1-E3
SI9120DY-T1-E3 SI9120DY-T1-E3 - Brand New ROHM AC DC Converters, Offline Switchers
Get Quote
Buy Now
SI9120DY-T1-E3
SI9120DY-T1-E3 - Brand New ROHM AC DC Converters, Offline Switchers
Manufacturer Part No: SI9120DY-T1-E3 In Stock
Contact us
ManufacturerROHM
Product CategoryAC DC Converters, Offline Switchers
Series-
Packaging
Package-Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-Package16-SOIC
Watt-
Output-IsolationIsolated
Internal-Switch-sNo
Voltage-Breakdown-
TopologyFlyback, Forward
Voltage-Start-Up-
Voltage-Supply-Vcc-Vdd9.5 V ~ 13.5 V
Duty-Cycle50%
Frequency-Switching40kHz ~ 1MHz
Fault-Protection-
Control-Features-
DESCRIPTION
Si9122 is a dedicated half-bridge IC ideally suited to fixed telecom applications where efficiency is required at low output voltages (e.g. < 3.3 V). Designed to operate within the fixed telecom voltage range of 33 to 72 V, the IC is capable of controlling and driving both the low and high-side switching devices of a half bridge circuit and also controlling the switching devices on the secondary side of the bridge.
FEATURES
• 12 V to 72 V input voltage range
• Integrated half-bridge primary drivers (1 A drive capability)
• Secondary synchronous signals with programmable deadtime delay
• Voltage mode control
• Voltage feedforward compensation
• High voltage pre-regulator operates during start-up
• Current sensing on low-side primary device
• Frequency foldback eliminates constant current tail
• Advanced maximum current control during start-up and shorted load
• Low input voltage detection
• Programmable soft-start function
• Over temperature protections
APPLICATIONS
• Network cards
• Power supply modules
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback