LTC3221EDC-3.3
LTC3221EDC-3.3 LTC3221EDC-3.3 - Brand New Analog Devices / Linear Technology DC Switching Regulators
Get Quote
Buy Now
LTC3221EDC-3.3
LTC3221EDC-3.3 - Brand New Analog Devices / Linear Technology DC Switching Regulators
Manufacturer Part No: LTC3221EDC-3.3 In Stock
Contact us
ManufacturerAnalog Devices / Linear Technology
Product CategoryDC Switching Regulators
DESCRIPTION
The LTC®3221 family are micropower charge pump DC/DC converters that produce a regulated output at up to 60mA. The input voltage range is 1.8V to 5.5V. Extremely low operating current (8µA typical at no load) and low external parts count (one fl ying capacitor and two small bypass capacitors at VIN and VOUT) make them ideally suited for small, battery-powered applications.
FEATURES
■ Ultralow Power: 8µA Quiescent Current
■ Regulated Output Voltages: 3.3V ±4%, 5V ±4%, ADJ
■ VIN Range:
1.8V to 4.4V (LTC3221-3.3)
2.7V to 5.5V (LTC3221-5)
■ Output Current: Up to 60mA
■ No Inductors Needed
■ Very Low Shutdown Current: <1µA
■ Shutdown Disconnects Load from VIN
■ Burst Mode Control
■ Short-Circuit Protected
■ Solution Profi le < 1mm
■ Tiny 2mm × 2mm 6-Pin DFN Package
APPLICATIONS
■ Low Power 2 AA Cell to 3.3V Supply
■ Memory Backup Supplies
■ Tire Pressure Sensors
■ General Purpose Low Power Li-Ion to 5V Supply
■ RF Transmitters
■ Glucose Meters
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback