LTC1844ES5-3.3#TRPBF
Get Quote
Buy Now
LTC1844ES5-3.3#TRPBF
LTC1844ES5-3.3#TRPBF - Brand New Analog Devices / Linear Technology Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: LTC1844ES5-3.3#TRPBF In Stock
Contact us
ManufacturerAnalog Devices / Linear Technology
Product CategoryLinear Voltage Regulators
Series-
PackagingTape & Reel (TR) Alternate Packaging
Package-CaseSOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageTSOT-23-5
Voltage-InputUp to 6.5V
Current-Output150mA
Voltage-Output3.3V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.09V @ 150mA
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min160mA
DESCRIPTION
The LTC®1844 Series are low noise VLDO™ (very low dropout) linear regulators designed for low power/portable applications. These regulators can operate from input voltages as low as 1.6V. Typical output noise is only 30µVRMSand typical dropout for the LTC1844-3.3 is just 90mV at the maximum load current of 150mA, reducing to 30mV at 50mA.
FEATURES
■ Very Low Dropout:
90mV at 150mA
30mV at 50mA (LTC1844-3.3)
■ Wide Input Voltage Range: 1.6V to 6.5V
■ Low 35µA Supply Current, Even in Dropout
■ Low Noise: 30µVRMS(10Hz to 100kHz)
■ ±1.75% Voltage Accuracy Over Temperature, Voltage and Current Ranges
■ Fast Transient Response
■ 10nA Supply Current in Shutdown
■ Fixed Output Voltages: 1.5V, 1.8V, 2.5V, 2.8V, 3.3V
■ Adjustable Output Voltage: 1.25V to 6V
■ Output Current Limit
■ Reverse-Battery and Reverse-Current Protection
■ No Protection Diodes Needed
■ Stable with 1µF Output Capacitor
■ Stable with Ceramic Capacitors
■ Short-Circuit and Thermal Overload Protection
■ Low Profile (1mm) SOT-23 Package
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback