CD74HCT153M96
Get Quote
Buy Now
CD74HCT153M96
CD74HCT153M96 - Brand New Texas Instruments Signal Switches / Encoders & Decoders / Multiplexers
Manufacturer Part No: CD74HCT153M96 In Stock
Contact us
ManufacturerTexas Instruments
Product CategorySignal Switches, Multiplexers, Decoders
Series74HCT
TypeMultiplexer
PackagingTape & Reel (TR) Alternate Packaging
Package-Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Operating-Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Voltage-Supply4.5 V ~ 5.5 V
Supplier-Device-Package16-SOIC
Voltage-Supply-SourceSingle Supply
Circuit2 x 4:1
Current-Output-High-Low4mA, 4mA