W012L56F
W012L56F W012L56F - Brand New IR IC Chips
Get Quote
Buy Now
W012L56F
W012L56F - Brand New IR IC Chips
Manufacturer Part No: W012L56F In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerIR
Product CategoryIC Chips
Description
The HW series power modules are isolated dc-dc converters thatcan deliver up to 12A of output current and provide a precisely regulated output voltage over a wide range of input voltages (VI =36 V to 75 Vdc for HW modules).The modules achieve full load efficiency of 90% at 3.3 V output voltage. The open frame modules, available inboth surface-mount and through-hole packaging, enable designers to develop cost- and space-efficient solutions. Standard features include remote On/Off, output voltage adjustment, overvoltage, overcurrent and overtemperature protection.
Features
Compatible with RoHS EU Directive 200295/EC (-Z Versions)
Compatible in RoHS EU Directive 200295/EC with lead
solder exemption (non -Z versions)
Delivers up to 12A output current
High efficiency: 90% at 3.3V full load (VIN = 48V)
Small size and low profile:
47.2 mm x 29.5 mm x 8.50 mm
(1.86 in x 1.16 in x 0.335 in)
Low output ripple and noise
Exceptional thermal performance
High reliability: MTBF > 4.5M hours at 25 °C
Remote On/Off positive logic (primary referenced)
Constant switching frequency (285 KHz typical)
Output overvoltage and overcurrent protection
Overtemperature protection
Input undervoltage lockout
Adjustable output voltage (± 10%)
Surface mount or through-hole package
Applications
Distributed Power Architectures
Wireless Networks
Access and Optical Network Equipment
Enterprise Networks
Latest generation IC’s (DSP, FPGA, ASIC) and Microprocessor-powered applications.
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback