STPS3150
STPS3150 STPS3150 - Brand New STMicroelectronics Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
STPS3150
STPS3150 - Brand New STMicroelectronics Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: STPS3150 In Stock
Contact us
ManufacturerSTMicroelectronics
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Box (TB) Alternate Packaging
Package-CaseDO-201AD, Axial
Mounting-TypeThrough Hole
Supplier-Device-PackageDO-201AD
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeSchottky
Current-Reverse-Leakage-Vr2μA @ 150V
Voltage-Forward-Vf-Max-If820mV @ 3A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max150V
Current-Average-Rectified-Io3A
Reverse-Recovery-Time-trr-
Capacitance-Vr-F-
Operating-Temperature-Junction175°C (Max)
DESCRIPTION
150V Power Schottky rectifier are suited for switch Mode Power Supplies on up to 24V rails and high frequency converters.
FEATURES AND BENEFITS
■ NEGLIGIBLE SWITCHING LOSSES
■ LOW FORWARD VOLTAGE DROP FOR HIGHER EFFICIENCY AND EXTENDED BATTERY LIFE
■ LOW THERMAL RESISTANCE
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback