DHG10I600PM
DHG10I600PM DHG10I600PM - Brand New IXYS Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
DHG10I600PM
DHG10I600PM - Brand New IXYS Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: DHG10I600PM Out of Stock
Contact us
ManufacturerIXYS
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTube
Package-CaseTO-220-3 Full Pack
Mounting-TypeThrough Hole
Supplier-Device-PackageTO-220FPAB
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeStandard
Current-Reverse-Leakage-Vr15μA @ 600V
Voltage-Forward-Vf-Max-If2.35V @ 10A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max600V
Current-Average-Rectified-Io10A
Reverse-Recovery-Time-trr35ns
Capacitance-Vr-F-
Operating-Temperature-Junction-55°C ~ 150°C
Low Loss and Soft Recovery
High Performance Fast Recovery Diode
Single Diode
Features / Advantages:
● Planar passivated chips
● Very low leakage current
● Very short recovery time
● Improved thermal behaviour
● Very low Irm-values
● Very soft recovery behaviour
● Avalanche voltage rated for reliable
operation
● Soft reverse recovery for low EMI/RFI
● Low Irm reduces:
- Power dissipation within the diode
- Turn-on loss in the commutating switch
Applications:
● Antiparallel diode for high frequency
switching devices
● Antisaturation diode
● Snubber diode
● Free wheeling diode
● Rectifiers in switch mode power
supplies (SMPS)
● Uninterruptible power supplies (UPS)
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback