LP2989IMMX-3.3
LP2989IMMX-3.3 LP2989IMMX-3.3 - Brand New Texas Instruments Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
LP2989IMMX-3.3
LP2989IMMX-3.3 - Brand New Texas Instruments Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: LP2989IMMX-3.3 In Stock
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Package-Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-Package8-VSSOP
Voltage-InputUp to 16V
Current-Output500mA
Voltage-Output3.3V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.31V @ 500mA
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min600mA
DESCRIPTION
FEATURES
  • Fixed output versions, 2.5V, 3V, 3.3V, 3.6V and 5V, are available.
  • High accuracy output voltage.
  • Extremely low quiescent current and dropout voltage.
  • Very low temperature coefficient.
  • Logic controlled shutdown and err flog available for 8 pin package.
  • Output voltage programmable for LP2951.
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback