DSPIC30F4013-20I/P
DSPIC30F4013-20I/P DSPIC30F4013-20I/P - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
DSPIC30F4013-20I/P
DSPIC30F4013-20I/P - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Manufacturer Part No: DSPIC30F4013-20I/P In Stock
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesdsPIC™ 30F
PackagingTube
Package-Case40-DIP (0.600", 15.24mm)
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package40-PDIP
Number-of-I-O30 I/O
Speed20 MIPS
EEPROM-Size1K x 8
Core-ProcessordsPIC
RAM-Size2K x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsAC'97, Brown-out Detect/Reset, I2S, POR, PWM, WDT
ConnectivityCAN, I2C, SPI, UART/USART
Voltage-Supply-Vcc-Vdd2.5 V ~ 5.5 V
Core-Size16-Bit
Program-Memory-Size48KB (16K x 24)
Data-ConvertersA/D 13x12b
Oscillator-TypeInternal
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback