CY7C1665KV18-550BZXC
CY7C1665KV18-550BZXC CY7C1665KV18-550BZXC - Brand New Cypress Semiconductor Memory
Get Quote
Buy Now
CY7C1665KV18-550BZXC
CY7C1665KV18-550BZXC - Brand New Cypress Semiconductor Memory
Manufacturer Part No: CY7C1665KV18-550BZXC In Stock
Product CategoryMemory ICs
SeriesCY7C1665KV18
Package-CaseFBGA-165
Operating-Temperature0°C ~ 70°C (TA)
InterfaceParallel
Voltage-Supply1.7 V ~ 1.9 V
Supplier-Device-Package165-FBGA (15x17)
Memory Capacity144M (4M x 36)
Memory-TypeSRAM - Synchronous, QDR II+
Speed550MHz
Access-Time0.45 ns
Format-MemoryRAM
Maximum Operating Temperature+ 70 C
Operating temperature range0 C
Interface-TypeParallel
Organization4 M x 36
Supply-Current-Max1.52 A
Supply-Voltage-Max1.9 V
Supply-Voltage-Min1.7 V
Maximum-Clock-Frequency550 MHz
Functional Description
Features
■ Separate independent read and write data ports
❐ Supports concurrent transactions
■ 550-MHz clock for high bandwidth
■ Four-word burst for reducing address bus frequency
■ Double data rate (DDR) interfaces on both read and write ports (data transferred at 1100 MHz) at 550 MHz
■ Available in 2.5-clock cycle latency
■ Two input clocks (K and K) for precise DDR timing
❐ SRAM uses rising edges only
■ Echo clocks (CQ and CQ) simplify data capture in high-speed systems
■ Data valid pin (QVLD) to indicate valid data on the output
■ Single multiplexed address input bus latches address inputs for read and write ports
■ Separate port selects for depth expansion
■ Synchronous internally self-timed writes
■ Quad data rate (QDR®) II+ operates with 2.5-cycle read latency when DOFF is asserted high
■ Operates similar to QDR I device with one cycle read latency when DOFF is asserted low
■ Available in × 18, and × 36 configurations
■ Full data coherency, providing most current data
■ Core VDD = 1.8 V ± 0.1 V; I/O VDDQ = 1.4 V to VDD [1]
❐ Supports both 1.5-V and 1.8-V I/O supply
■ High-speed transceiver logic (HSTL) inputs and variable drive HSTL output buffers
■ Available in 165-ball fine-pitch ball grid array (FBGA) package (15 × 17 × 1.4 mm)
■ Offered in Pb-free package
■ JTAG 1149.1 compatible test access port
■ Phase locked loop (PLL) for accurate data placement
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback