FDS6900S
FDS6900S FDS6900S - Brand New Fairchild Semiconductor IC Chips
Get Quote
Buy Now
FDS6900S
FDS6900S - Brand New Fairchild Semiconductor IC Chips
Manufacturer Part No: FDS6900S In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerFairchild Semiconductor
Product CategoryIC Chips
MfrFairchild Semiconductor
SeriesPowerTrench®
PackageBulk
Product-StatusActive
FET-Type2 N-Channel (Dual)
FET-FeatureLogic Level Gate
Drain-to-Source-Voltage-Vdss30V
Current-Continuous-Drain-Id-25°C6.9A (Ta) 8.2A (Ta)
Rds-On-Max-Id-Vgs30mOhm @ 6.9A 10V 22mOhm @ 8.2A 10V
Vgs-th-Max-Id3V @ 250µA 3V @ 1mA
Gate-Charge-Qg-Max-Vgs11nC @ 5V 17nC @ 5V
Input-Capacitance-Ciss-Max-Vds771pF @ 15V 1238pF @ 15V
Power-Max900mW (Ta)
Operating-Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting-TypeSurface Mount
Package-Case8-SOIC (0.154" 3.90mm Width)
Supplier-Device-Package8-SOIC
General Description
Features
■ -6 A, -30 V. RDS(ON) = 0.032 W @ VGS = -10 V, RDS(ON) = 0.045 W @ VGS = -4.5 V.
■ Low gate charge (14.5nC typical).
■ High performance trench technology for extremely low RDS(ON).
■ High power and current handling capability.
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback