FSAM15SL60
FSAM15SL60 FSAM15SL60 - Brand New onsemi Power Driver Modules
Get Quote
Buy Now
FSAM15SL60
FSAM15SL60 - Brand New onsemi Power Driver Modules
Manufacturer Part No: FSAM15SL60 In Stock
Contact us
Manufactureronsemi
Product CategoryPower Driver Modules
SeriesSPM®
TypeIGBT
Package-CaseSPM32AA
Configuration3 Phase
Current15A
Voltage600V
Voltage-Isolation2500Vrms
General Description
Features
• UL Certified No. E209204
• 600V-15A 3-phase IGBT inverter bridge including control ICs for gate driving and protection
• Divided negative dc-link terminals for inverter current sensing applications
• Single-grounded power supply due to built-in HVIC
• Typical switching frequency of 15kHz
• Built-in thermistor for over-temperature monitoring
• Inverter power rating of 0.8kW / 100~253 Vac
• Isolation rating of 2500Vrms/min.
• Very low leakage current due to using ceramic substrate
• Adjustable current protection level by varying series resistor value with sense-IGBTs
Applications
• AC 100V ~ 253V 3-phase inverter drive for small power (0.8kW) ac motor drives
• Application ratings:
- Power : 0.8kW / 100~253 Vac
- Switching frequency : Typical 15kHz (PWM Control)
- 100% load current : 5.0A (Irms)
- 150% load current : 7.5A (Irms) for 1 minute
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback