LT1236AIS8-10#PBF
Get Quote
Buy Now
LT1236AIS8-10#PBF
LT1236AIS8-10#PBF - Brand New Analog Devices / Linear Technology Voltage References
Manufacturer Part No: LT1236AIS8-10#PBF In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Voltage References
Contact us
ManufacturerAnalog Devices / Linear Technology
Product CategoryVoltage Reference
Series-
PackagingTube Alternate Packaging
Package-Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
Supplier-Device-Package8-SOIC
Tolerance±0.05%
Voltage-Input11.5 V ~ 40 V
Current-Supply2mA
Current-Output10mA
Reference-TypeSeries, Shunt, Buried Zener
Output Voltage10V
Voltage-Output-Max-
Temperature-Coefficient5ppm/°C
Noise-0#1Hz-to-10Hz6μVp-p
Noise-10Hz-to-10kHz3.5μVrms
Current-Cathode1.7mA
DESCRIPTION
The LT® 1236 is a precision reference that combines ultra low drift and noise with excellent long-term stability and high output accuracy. The reference output will both source and sink up to 10mA and is almost totally immune to input voltage variations. Two voltages are available: 5V and 10V. The 10V version can be used as a shunt regulator (two-terminal zener) with the same precision characteris tics as the three-terminal connection. Special care has been taken to minimize thermal regulation effects and temperature induced hysteresis.
FEATURE
■ Ultra-Low Drift: 5ppm/°C Max
■ Trimmed to High Accuracy: 0.05% Max
■ Industrial Temperature Range SO Package
■ Operates in Series or Shunt Mode
■ Pin Compatible with AD586, AD587
■ Output Sinks and Sources in Series Mode
■ Very Low Noise < 1ppm P-P(0.1Hz to 10Hz)
■ 100% Noise Tested
■ > 100dB Ripple Rejection
■ Minimum Input/Output Differential of 1V
APPLICATIONS
■ A/D and D/A Converters
■ Precision Regulators
■ Precision Scales
■ Inertial Navigation Systems
■ Digital Voltmeters
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback