ZXTN25100DZTA
ZXTN25100DZTA ZXTN25100DZTA - Brand New Diodes Incorporated Transistors (BJT) - Single
Get Quote
Buy Now
ZXTN25100DZTA
ZXTN25100DZTA - Brand New Diodes Incorporated Transistors (BJT) - Single
Manufacturer Part No: ZXTN25100DZTA In Stock
Contact us
ManufacturerDiodes Incorporated
Product CategoryTransistors (BJT) - Single
SeriesZXTN25100
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.001834 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseTO-243AA
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageSOT-89-3
ConfigurationSingle
Power-Max2.4W
Transistor-TypeNPN
Electric current collectors2.5A
Voltage-Collector-Emitter-Breakdown-Max100V
DC-Current-Gain-hFE-Min-Ic-Vce300 @ 10mA, 2V
Vce saturation345mV @ 250mA, 2.5A
Current-Collector-Cutoff-Max50nA (ICBO)
Frequency-Transition175MHz
Pd-Power-Dissipation4460 mW
Maximum Operating Temperature+ 150 C
Operating temperature range- 55 C
Collector-Emitter-Voltage-VCEO-Max100 V
Transistor-PolarityNPN
Collector-Base-Voltage-VCBO180 V
Emitter-Base-Voltage-VEBO7 V
Maximum-DC-Collector-Current2.5 A
Gain-Bandwidth-Product-fT175 MHz
DC-Collector-Base-Gain-hfe-Min300 at 10 mA at 2 V 120 at 0.5 A at 2 V 40 at 1 A at 2 V
DC-Current-Gain-hFE-Max300
Description
Features
• High power dissipation SOT89 package
• High gain
• Low saturation voltage
• 180V forward blocking voltage
• 6V reverse blocking voltage
Applications
• PSU start up switch
• DC - DC converters
• Motor drive
• Relay, lamp and solenoid drive
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback