OP27GSZ-REEL7
OP27GSZ-REEL7 OP27GSZ-REEL7 - Brand New Analog Devices Instrumentation OpAmps
Get Quote
Buy Now
OP27GSZ-REEL7
OP27GSZ-REEL7 - Brand New Analog Devices Instrumentation OpAmps
Manufacturer Part No: OP27GSZ-REEL7 In Stock
Contact us
ManufacturerAnalog Devices
Product CategoryInstrumentation Amplifier
SeriesOP27
ProductPrecision Amplifiers
PackagingReel
Unit-Weight0.019048 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Number-of-Channels1 Channel
ShutdownNo Shutdown
Pd-Power-Dissipation170 mW
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Current4.67 mA
Supply-Voltage-Max22 V
Supply-Voltage-Min11 V
Package-CaseSOIC-8
Ib-Input-Bias-Current80 nA
Vos-Input-Offset-Voltage30 uV
PSRR-Power-Supply-Rejection-Ratio2 uV/V
CMRR-Common-Mode-Rejection-Ratio120 dB
GBP-Gain-Bandwidth-Product8 MHz
SR-Slew-Rate1.7 V/us
en-Input-Voltage-Noise-Density3.8 nV/sqrt Hz at +/- 15 V
Voltage-Gain-dB123.52 dB
GENERAL DESCRIPTION
The OP27 precision operational amplifier combines the low offset and drift of the OP07 with both high speed and low noise. Offsets down to 25 μV and maximum drift of 0.6 μV/°C make the OP27 ideal for precision instrumentation applications. Exceptionally low noise, en = 3.5 nV/√Hz, at 10 Hz, a low 1/f noise corner frequency of 2.7 Hz, and high gain (1.8 million), allow accurate high-gain amplification of low-level signals. A gain-bandwidth product of 8 MHz and a 2.8 V/μs slew rate provide excellent dynamic accuracy in high speed, data acquisition systems.
FEATURES
Low noise: 80 nV p-p (0.1 Hz to 10 Hz), 3 nV/√Hz
Low drift: 0.2 μV/°C
High speed: 2.8 V/μs slew rate, 8 MHz gain bandwidth
Low VOS: 10 μV
Excellent CMRR: 126 dB at VCM of ±11 V
High open-loop gain: 1.8 million
Fits OP07, 5534A sockets
Available in die form
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback