VS-30ETH06FP-F3
Get Quote
Buy Now
VS-30ETH06FP-F3
VS-30ETH06FP-F3 - Brand New Vishay Semiconductor Diodes Division Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: VS-30ETH06FP-F3 In Stock
Contact us
ManufacturerVishay Semiconductor Diodes Division
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
SeriesFRED Pt®
ProductUltra Fast Recovery Rectifiers
PackagingTube
TradenameFRED Pt
Operating-Temperature-Range- 65 C to + 175 C
Package-CaseTO-220-2 Full Pack
Mounting-TypeThrough Hole
Supplier-Device-PackageTO-220FP
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeStandard
Current-Reverse-Leakage-Vr50μA @ 600V
Voltage-Forward-Vf-Max-If2.6V @ 30A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max600V
Current-Average-Rectified-Io30A
Reverse-Recovery-Time-trr23ns
Capacitance-Vr-F-
Operating-Temperature-Junction-65°C ~ 175°C
Pd-Power-Dissipation-
Maximum Operating Temperature+ 175 C
Operating temperature range- 65 C
Vf-Forward-Voltage2 V
Vr-Reverse-Voltage600 V
Ir-Reverse-Current300 mA
If-Forward-Current30 A
Max-Surge-Current220 A
Recovery-Time31 ns
DESCRIPTION / APPLICATIONS
FEATURES
• Reduced Qrr and soft recovery
• 175 °C TJ maximum
• For PFC CRM/CCM operation
• Low forward voltage drop
• Low leakage current
• Designed and qualified according to JEDEC®-JESD 47
• Material categorization: for definitions of compliance please see www.vishay.com/doc?99912
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback