AT24C02AN-10SI-1.8
AT24C02AN-10SI-1.8 AT24C02AN-10SI-1.8 - Brand New Intel / Altera Memory
Get Quote
Buy Now
AT24C02AN-10SI-1.8
AT24C02AN-10SI-1.8 - Brand New Intel / Altera Memory
Manufacturer Part No: AT24C02AN-10SI-1.8 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Memory
Contact us
ManufacturerIntel / Altera
Product CategoryMemory ICs
Series-
PackagingTube
Package-Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
InterfaceI2C, 2-Wire Serial
Voltage-Supply1.8 V ~ 5.5 V
Supplier-Device-Package8-SOIC
Memory Capacity2K (256 x 8)
Memory-TypeEEPROM
Speed100kHz, 400kHz
Format-MemoryEEPROMs - Serial
Description
Features
• Write Protect Pin for Hardware Data Protection
– Utilizes Different Array Protection Compared to the AT24C02/04/08
• Low Voltage and Standard Voltage Operation
– 5.0 (VCC = 4.5V to 5.5V)
– 2.7 (VCC = 2.7V to 5.5V)
– 2.5 (VCC = 2.5V to 5.5V)
– 1.8 (VCC = 1.8V to 5.5V)
• Internally Organized 256 x 8 (2K), 512 x 8 (4K) or 1024 x 8 (8K)
• 2-Wire Serial Interface
• Schmitt Trigger, Filtered Inputs for Noise Supperssion
• Bidirectional Data Transfer Protocol
• 100 kHz (1.8V, 2.5V, 2.7V) and 400 kHz (5V) Compatibility
• 8-Byte Page (2K), 16-Byte Page (4K, 8K) Write Modes
• Partial Page Writes Are Allowed
• Self-Timed Write Cycle (10 ms max)
• High Reliability
– Endurance: 1 Million Write Cycles
– Data Retention: 100 Years
– ESD Protection: >3000V
• Automotive Grade and Extended Temperature Devices Available
• 8-Pin and 14-Pin JEDEC SOIC, 8-Pin PDIP, and 8-Pin TSSOP Packages
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback