IMC1210SY560K
IMC1210SY560K IMC1210SY560K - Brand New Vishay Dale Fixed Inductors
Get Quote
Buy Now
IMC1210SY560K
IMC1210SY560K - Brand New Vishay Dale Fixed Inductors
Manufacturer Part No: IMC1210SY560K In Stock
Contact us
ManufacturerVishay Dale
Product CategoryFixed Inductors
SeriesIMC-1210
TypeWirewound
PackagingTape & Reel (TR)
Current-Rating87mA
Package-Case1210 (3225 Metric)
Operating-Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Size-Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Tolerance±10%
Height-Seated-Max0.095" (2.41mm)
Ratings-
ShieldingUnshielded
Inductance-Frequency56μH
DC resistance (DCR)10 Ohm Max
Core MaterialsPowdered Iron
Current-Saturation-
Q factor30 @ 2.52MHz
Self Resonant Frequency12MHz
Frequency-Test2.52MHz
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback