DR1030-100-R
DR1030-100-R DR1030-100-R - Brand New EATON Fixed Inductors
Get Quote
Buy Now
DR1030-100-R
DR1030-100-R - Brand New EATON Fixed Inductors
Manufacturer Part No: DR1030-100-R In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Fixed Inductors
Contact us
ManufacturerEaton
Product CategoryFixed Inductors
SeriesDR1030
ProductPower Inductors
TypeWirewound
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.064000 oz
Current-Rating2.8A
Termination-StyleSMD/SMT
Operating-Temperature-Range- 40 C to + 125 C
Height3 mm
Length10.5 mm
Width10.3 mm
Package-CaseNonstandard
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Size-Dimension0.413" L x 0.405" W (10.50mm x 10.30mm)
Tolerance±30%
Height-Seated-Max0.118" (3.00mm)
Ratings-
ShieldingShielded
Inductance-Frequency10μH
DC resistance (DCR)48 mOhm Max
Core MaterialsFerrite
Current-Saturation3.18A
Q factor-
Self Resonant Frequency-
Frequency-Test100kHz
Maximum-DC-Current3.18 A
Maximum-DC-Resistance48 mOhms
Core-MaterialFerrite
Product Details
__
SeriesOne DR Series
• Rating 3 Amps
• Load voltage ratings of 24-280VAC, 48-600VAC, 1-60VDC and 1-100VDC
• Fits standard 35mm DIN Rail
• LED input status indicator
• AC or DC control
• Zero-crossing (resistive loads) or random turn-on (inductive loads) output
• UL and cUL Listed, HP Rated, CE & RoHS Compliant
• UL 508 Endurance Rating for Enhanced Reliability
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback